IconiaModa.com » Moda » Na której ręce nosi się zegarek?

Na której ręce nosi się zegarek?

Jak we wszystkich kwestiach związanych ze stylem, istnieje powszechna zgoda co do właściwego sposobu noszenia zegarka. Praktyka pokazuje, jednak wiele wyjątków od reguły. Na której ręce nosić zegarek, aby czuć się komfortowo i nie narażać się na nieprzychylne komentarze?

Krótka historia noszenia zegarka

Tak naprawdę, mężczyźni zaczęli nosić zegarek na ręce dopiero w XX wieku. Dotychczas używali  zegarka na łańcuszku chowanego najczęściej w wewnętrznej kieszonce marynarki. Zegarek naręczny zarezerwowany był wyłącznie dla kobiet, które w natłoku codziennych obowiązków mogły szybko sprawdzić godzinę. Zmiana przyszła podczas I wojny światowej, kiedy żołnierze zaczęli nosić zegarki w skórzanych woreczkach przypinanych na nadgarstkach. Rozwiązanie to było podyktowane koniecznością – mechanizmy zegarków były bardzo delikatne. Aby zagwarantować im bezpieczeństwo, należało trzymać je przy sobie. Ze względu na to, że większość osób jest praworęcznych – tego typu zegarki noszono na prawej ręce. W tym okresie mężczyźni zaczęli jeszcze nieśmiało używać znanego dziś zegarka naręcznego.

Kulturowe usankcjonowanie tego nowego zwyczaju przypadało na lata 50. Wtedy też zgodnie ze zwyczajem mężczyźni zakładali obrączkę na prawej dłoni. By zachować równowagę w dodatkach, zegarki zaczęto nosić na lewym nadgarstku. Co ciekawe, powód był jeszcze jeden. Otóż według niektórych źródeł dobrym zwyczajem było wówczas trzymanie prawej dłoni w kieszeni podczas rozmowy. Zegarek na lewym nadgarstku stanowił sygnał dla rozmówcy o stanie cywilnym mężczyzny. Ci, którzy wbrew zwyczajowi nosili zegarek po prawej stronie najczęściej uważani byli, mówiąc najoględniej: za nieeleganckich.

Dlaczego warto nosić zegarek na lewej ręce?

Użytkownicy zegarków często zastanawiają się nad odpowiednim nadgarstkiem, na którym należy nosić zegarek. Zasadniczo uważa się, że lewa ręka jest w tym przypadku normą. Dzieje się tak, ponieważ większość ludzi jest praworęczna i właśnie tą ręką posługują się najczęściej. Ponieważ częściej używamy dominującej strony, łatwiej byłoby przypadkowo uszkodzić noszony na niej zegarek. Dodatkowo zegarek mógłby przeszkadzać, a także utrudniać obrót nadgarstka. Zasada ta dotyczy mężczyzn, jak również kobiet. Jakie jeszcze argumenty przemawiają za noszeniem zegarka na lewej ręce?

  • Łatwe ustawienie czasu – zdecydowana większość zegarków ma koronkę po prawej stronie koperty. Tym samym staje się łatwo dostępna dla praworęcznych, co ułatwia zmianę czasu bez potrzeby zdejmowania zegarka z nadgarstka.
  • Wygodne sprawdzenie godziny – jeśli jesteś praworęczny, wykonujesz więcej pracy prawą ręką. Oznacza to, że gdy Twoja prawa ręka będzie zajęta, łatwiej będzie Ci szybko sprawdzić godzinę, nie ingerując w to, co robisz.
  • Dbałość o mechanizm – ponieważ jako osoba praworęczna większość czynności wykonujesz prawą stroną, nieuchronnie będziesz bardziej obciążać mechanizm zegarka podczas wykonywania zadań. Różnego rodzaju wstrząsy mogą mieć wpływ na działanie mechanizmu – w przypadku gwałtownych ruchów, mogą one uszkodzić werk lub całkowicie go zniszczyć. Na przykład, jeśli używasz młotka i nosisz zegarek na prawym nadgarstku, spowodujesz poważne wstrząsy mające wpływ na szybsze zużycie mechanizmu. To samo dotyczy sytuacji, gdy grasz w tenisa lub gdy rzucasz czymś.
  • Chronisz swój zegarek przed uszkodzeniami – noszenie zegarka na dominującej ręce sprawia, że urządzenie jest narażone na wiele zarysowań i uszkodzeń. Zwłaszcza na kopercie oraz stalowej bransolecie.
  • Względy wizerunkowe – niektórzy sądzą, że noszenie zegarka na dominującym (w tym przypadku prawym) nadgarstku mogłoby wielokrotnie zostać uznane za epatowanie majątkiem. W tym przypadku gest podanie ręki byłby okazją do manifestacji swojej biżuterii.

Jak nosić zegarek? Noś zegarek, jak chcesz!

Czy powyższe argumenty wskazują na to, że osoby leworęczne nie są brane pod uwagę w tym zegarkowym savoir-vivre? Tak naprawdę najważniejszą kwestią podczas użytkowania zegarka jest wygoda. Tym samym nie należy bezrefleksyjnie podporządkowywać się nakazami kultury ani etykietą; powinieneś raczej wiedzieć, co jest dla ciebie najlepsze. Noszenie zegarka ma być przecież dla Ciebie przyjemnością! Nie musisz trzymać się „stereotypu” zegarka na lewym nadgarstku — bez względu na to, która ręka jest Twoją dominującą.

Czy istnieje zegarek dla leworęcznych?

Należy wziąć pod uwagę fakt, że większość zegarków ma koronkę znajduje się po prawej stronie koperty zegarka. Ponieważ 90% populacji jest praworęcznych (a więc noszących zegarek na niedominującej lewej ręce), ma to na celu uczynienie użytkowania zegarka wygodniejszym w codziennym życiu. Nie mniej istnieje wiele modeli, których przyciski usytuowane są po lewej stronie koperty. Taki też są wybrane egzemplarze od marki Casio czy Diesel. Wśród nich spotkamy także zegarki z symetrycznie umieszczonymi guzikami – w takim przypadku zegarek może być z powodzeniem noszony przez osoby leworęczne i praworęczne. Równie dobrym wyborem okażą się także wyposażone w dotykowy ekran zegarki typu smartwtach, które całkowicie rozwiewają problem noszenia zegarka na na określonym nadgarstku.

Jak ciasno należy zapinać zegarek?

Niezależnie od tego, na której ręce będziesz nosić zegarek, warto upewnić się, że jest on dobrze dopasowany do nadgarstka. Zegarek nie powinien przesuwać się w górę ani w dół o więcej niż jeden cal. W przeciwnym razie wygląda on na za duży. Równie niekorzystnie zegarek wypada w sytuacji, gdy jest zapięty zbyt ciasto na nadgarstku. Po pierwsze jego noszenie jest niewygodne, a po drugie przy bransolecie czy pasku w sposób nieestetyczny marszczy się skóra.

Dobierz odpowiedni zegarek do swojego nadgarstka

Przy wyborze zegarka najważniejszym (wbrew powszechnemu mniemaniu) nie jest objętość nadgarstka, ale jego szerokość. Budowa przegubu u każdego jest nieco inna. W praktyce oznacza to, że możemy mieć bardzo szeroki nadgarstek w obwodzie, ale znacznie mniejszy w szerokości. To właśnie ta druga miara wyznacza maksymalną długość koperty (od ucha do ucha), która będzie odpowiednia dla naszej ręki. No dobrze, ale gdzie dokładnie powinniśmy zmierzyć nadgarstek i w jakim miejscu go nosić?

Jeżeli przypatrzymy się naszej ręce, zobaczymy małą kostkę oddzielającą dłoń od reszty ręki. To właśnie powyżej lub poniżej niej najczęściej nosimy zegarek. Model noszony bliżej dłoni może jednak w codziennym użytkowaniu nie być do końca praktyczny. Istnieje niebezpieczeństwo wbijania się koronki w skórę i ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie zegarka odrobinę powyżej wspomnianej kostki.

Jak nosić zegarek – wewnątrz, na zewnątrz?

Komfortowe użytkowanie zegarka zależy również od sposobu, w jaki go nosimy. Bo choć najbardziej spopularyzowanym jest zakładanie zegarka z kopertą (tarczą) na zewnątrz ręki, to u wielu osób znajduje się ona po wewnętrznej stronie nadgarstka. Czy to błąd? Niekoniecznie. Wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji, w której akurat się znajdujemy. O ile na spotkaniu biznesowym noszony po zewnętrznej stronie elegancki zegarek może dodać nam szyku i podkreślić nasz status społeczny, o tyle w czasie kierowania pojazdem nie ma to większego znaczenia. Co więcej, model po wewnętrznej stronie może wpływać na większy komfort użytkowania tj. łatwiej będzie nam sprawdzić godzinę. Takich sytuacji w życiu codziennym spotykamy naprawdę wiele – wspinaczka górska, jazda na rowerze, czy nawet biurowa praca.

Spróbujmy poeksperymentować – sprawdźmy, jaki sposób noszenia zegarka jest dla nas najlepszy.

Dodaj komentarz